Wszystko o ospie wietrznej

Jeśli  jesteś młodą mamą lub młodym tatą zastanów się nad tym, co wiesz o ospie wietrznej. Jest, to bardzo „popularna” choroba wieku dziecięcego. Jeśli twoja pociecha chodzi do żłobka, przedszkola lub szkoły podstawowej, to ryzyko zarażenia wirusem tym bardziej rośnie. Ospa przenosi się drogą kropelkową poprzez kontakty z innymi dziećmi.

Największą zachorowalnością na ospę wietrzną odznacza się grupa wiekowa między drugim a piątym rokiem życia (prawie 45% przypadków). W ciągu pierwszego roku życia  choruje zaledwie 0.8% maluszków. Dużą grupę stanowią również dzieci między szóstym a dziewiątym rokiem życia (niecałe 28%).

Pierwsze objawy

Co wiesz o ospie wietrznej i jej objawach? Warto być świadomym tego, że ospa wietrzna przebiega początkowo bezobjawowo, później pojawia się gorączka, brak apetytu, bóle głowy i mięśni. Takich przypadłości nie należy bagatelizować, ponieważ mogą zwiastować różnego rodzaju choroby. Sprawdź co wiesz o ospie wietrznej  i bez wahania zabierz swoje dziecko na wizytę lekarską. Dopiero po kilku dniach można zaobserwować charakterystyczną wysypkę.

Dorośli – zagrożenia

Wiedza na temat ospy wietrznej może być przydatna nie tylko w walce z chorobą dziecka. Sam możesz nie pamiętać  czy ciebie też ten wirus dopadł w dzieciństwie. Zastanów się nad tym, co wiesz o ospie wietrznej, ponieważ jeśli nie przechodziłeś tej choroby jako dziecko, to w przypadku zainfekowania wirusem, grozi ci większe ryzyko powikłań niż  u kilkulatka. Spośród 140 tysięcy zachorowań na ospę, które odnotowano w przedziale ostatnich kilku lat, jedynie około tysiąca poskutkowało pobytem w szpitalu i długotrwałym leczeniem. Osoby, które są szczególnie narażone na ciężki przebieg ospy, to dzieci które nie ukończyły pierwszego roku życia, młodzież, która ma co najmniej 13 lat, osoby, których problemem są zaburzenia odporności oraz kobiety w ciąży i przewlekle chorujący. Ryzyko powikłań lub śmierci może być nawet dwudziestokrotnie większe u niemowląt oraz dorosłych  niż u dzieci między pierwszym a czwartym rokiem życia.

 

Post Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 − 20 =